Перший у світі мікропроцесор відзначив своє 50-річчя

Цього місяця відзначається 50-та річниця з моменту появи Intel 4004, першого у світі комерційного мікропроцесора, упакованого у вигляді однокристальної схеми. Цей мікропроцесор спочатку був розроблений для настільного калькулятора японського виробництва, але його поява стала тим поштовхом, який дав імпульс появі та подальшому поширенню персональних комп’ютерів.

Офіційним моментом “народження” мікропроцесора Intel 4004 стала опублікована в листопаді 1971 року стаття в журналі “Electronic News” під назвою “Оголошення про нову еру в мікроелектроніці”. І саме ця стаття стала дебютом першого в галузі програмованого мікропроцесора загального призначення. Розробка процесора Intel 4004 була розпочата в 1969 році в рамках контракту з виробництва 12 рекомендованих мікросхем, призначених для технічних прототипів калькуляторів Busicom 141-PF, які розробляє японська компанія Nippon Calculating Machine Corporation. Протягом наступних двох років група компанії Intel, очолювана Маршіаном “Тед” Хофф (Marcian “Ted” Hoff), до складу якої входили Стенлі Мазор (Stan Mazor) та Федеріко Фаджін (Federico Faggin), розробляла мікропроцесор і намагалася зменшити його до розмірів єдиного. чіпа.

Отриманий результат виявився настільки що вражає, що Intel зареєструвала свої авторські права на розробку і вивела новий продукт на комерційний ринок. Те, що зробило процесор Intel 4004 таким, що виділяється, було те, що модуль CPU (Central Processor Unit) був реалізований в ньому на одному чіпі. Усі створені раніше процесори складалися з кількох (десятків) інтегральних схем чи сотень окремих транзисторів. Натомість на невеликому чіпі процесора 4004 розташовувалося 2300 транзисторів, з’єднаних у загальну логічну схему. Корпус процесора 4004 мав 16 висновків (пінів), він мав 4-бітну шину та максимальну тактову частоту 740 кГц, що дозволяло цьому процесору виконувати 92600 інструкцій в секунду. Не зважаючи на крихітні розміри, процесор 4004 мав таку ж обчислювальну потужність, як і перші комп’ютери, що з’явилися в 1946, які займали кілька великих кімнат.

Поява процесора Intel 4004 “запалила” цілу низку швидких інновацій, завдяки яким кожен з нас зараз користується комп’ютером і має в кишені смартфон, який за потужністю значно перевершує навіть найпотужніші суперкомп’ютери 1970-х і 80-х років. Для порівняння, якщо чіп процесора 4004 містив 2300 транзисторів, то чіпи сучасних процесорів мають понад 50 мільярдів транзисторів.

“Озираючись назад у 1970-й рік, було ясно, що поява мікропроцесорів змінить методи, за допомогою яких ми проєктуємо нові системи, функціонування яких залежить не від апаратного, а від програмного забезпечення більшою мірою”, – розповідає Федеріко Фаджін. мікропроцесорів прискорило появу мікропроцесорів наступного покоління, а далі цей процес набув лавиноподібного характеру.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *